منتولین طیور (عرق 9 گیاه طیور)

ترکیبات گیاهی موثره بر رشد، سلامت و تولید طیور صنعتی
از ترکیبات موثره گیاهی که در صنعت طیور کاربرد بسیاری دارند می توان به ترکیبات منتول ( Menthol) و تایمول (Thymol ) کارواکرول ( Carvacrol) سینئول (Cineole) منتون(Menthone ) کامفن ( Camphene) – آنتول (Anethol) لیمونن (Limonene ) – کامفرول (Kaempferol ) کوئرستین (Quercetin) نام برد .
این ترکیبات در گیاهان پونه کوهی – آویشن باغی – نعناع – رازیانه – بادرنجبویه- اسطو خودوس – گزنه – آکالیپتوس – زوفا ، یافت می شوند که بدلیل همپوشانی از خواص آنتی اکسیدانی – ضد التهابی – ضد باکتری – ضد-ویروسی  و تقویت کننده سیستم ایمنی برخوردارند.
این هــم  افزایی باعث ممانعت از رشد باکتری  ها، قارچ-ها، میکروب ها در  دستگاه گوارش – ممانعت از اکسیداسیون – فعال کردن سطح جذب مواد مغذی – ایجاد ثبات در جمعیت میکرو فلور روده و افزایش سطح سیستم ایمنی در طیور مؤثر هستند.
همپوشانی در ترکیب عرقیات یا اسانس این 9 گیاه و مصرف آن در فارم های صنعتی طیور نتایج عملکردی و فیزیولوژی زیر را دارد:
1- بهبود کیفیت بستر و محیطی (کاهش سطح آمونیاک) 2- بهبود عملکرد رشد 3- کاهش تلفات 4- بهبود کیفیت لاشه پرنده (طعم و رنگ بافت ها) 5- جلوگیری از اکسیدیوز

این نتایج باعث افزایش راندمان تولید و سلامت طیور در فارم های صنعتی می گردد و علاوه بر سلامت غذایی برای انسان، سودآوری بیشتری برای تولید کنندگان این صنعت را بدنبال دارد.
ترکیبات موثره گیاهان در بخش هایی مانند ریشه، پوست، برگ، گل، میوه، بذر وجود دارند و عرقیات و اسانس گیاهان در فضای ما بین سلولی اپیدرم و مزوفیل در ساختارهای متعدد ترشحی ذخیره می شوند.
در ساختار عرقیات و اسانس ها، گروه های اصلی مانند استرها، اتر ها، کتون ها، فنل ها، ترپن ها، وجود دارند.
تایمول (Thymol) و کارواکرول (Carvacrol) هر دو منوترپن فنلی هستند که در عرقیات و اسانس گیاهان آویش – پونه- بادر نجبویه، یافت می شوند.
سینئول (Cineole) نیز از ترکیبات منوترپن است که در عرقیات و اسانس آکالیپتوس و اسطوخودوس وجود دارند.
ترکیبات منتول (Menthol ) و منتون ( (Menthone) نیز از منوترپن ها بوده و در عرقیات و اسانس گیاهان نعناع- بادرنجبویه وجود دارند.
کوئرستین ( Quercetin) در عرقیات و اسانس گیاهان گزنه – رازیانه – وجود دارند.
کامفرول (Kamepferol ) در عرقیات و اسانس گیاهان گزنه- رازیانه – اسطو خودوس وجود دارند.
لیمونن (Limonene ) و آنتول ( Anethol) و در عرقیات و اسانس گیاهان زوفا – اسطوخودوس – رازیانه وجود دارند.

ترکیبات مؤثره تایمول – کارواکرول – سینئول – منتول – منتون – کوئرستین – کامفرول – لیمونن – آنتول، بدلیل داشتن طیف وسیعی از خواص ضدالتهایی – ضد ویروسی – ضد باکتری – و تقویت سیستم ایمنی در طیور بسیار موثرند.
در فرمولاسیون این ترکیبات اثر هم پوشانی و هم افزایی بسیار اهمیت دارد، زیرا که تاثیری که از مجموع ترکیبات بدست می آید خیلی بیشتر از اثری است که بطور جداگانه از این مواد بدست می آید.

خواص محصول :

1- کاهش جیره پرنده
این محصول در فارم های گوناگون در اقلیم های متفاوت با شرایط متفاوت مانند (کیفیت مدیریت- کیفیت آب – کیفیت جیره – نژاد و کیفیت جوجه یکروزه و … ) مصرف شده که کاهش جیره در طول دوره را بدنبال دارد.
کاهش جیره در طول دوره بدلیل افزایش جذب پروتئین در روده پرنده می باشد.
این هم افزایی و همپوشانی که در این ترکیبات گیاهی وجود دارد باعث کنترل عفونت های روده ای می گردد و این نیز به بهبود عملکرد دستگاه گوارش پرنده کمک می کند.

2- افزایش وزن پرنده:
عرقیات و اسانس ترکیب شده از گیاهان متنوع که از فنل ها و ترپن ها متنوعی تشکیل شده با همپوشانی که بوجود می آید علاوه بر کاهش جیره، افزایش وزن در پایان دوره را بدنبال دارد.
این افزایش وزن بدلیل کاهش باکتریهای بیماری زا، افزایش آنزیم های آنتی اکسیدانی و افزایش قابلیت هضم مواد مغزی است.

3- بهبود کیفیت لاشه طیور:
در پایان دوره در بررسی های بالینی و تجربی مشاهده خواهد شد که لاشه پرنده هایی که از این ترکیبات گیاهی در آب مصرفی استفاده شده است از نظر طعم و بو و رنگ ظاهری لاشه دارای کیفیت بهتری می باشند.
ترکیبات فعال موجود در عرقیات و اسانس این گیاهان مانند تایمول، کارواکرول، سینئول، منتول، کوئرستین و دارای خاصیت آنتی اکسیدان هستند و مانع از اکسیداسیون چربی و پروتئین موجود در جیره غذایی خواهد شد و کیفیت لاشه (گوشت) پرنده را بهبود می بخشد که البته با بررسی های آزمایشگاهی این موضوع قابل مشاهده علمی نیز هست.

4- بهبود کیفیت بستر پرنده
عرقیات و اسانس این ترکیبات گیاهی بدلیل خواص ضدمیکروبی که دارا می باشند مانع از فعالیت باکتریایی تبدیل کننده اوره و اسید اوریک به آمونیاک خواهند شد.
مواد موثره عرقیات و اسانس ترکیب¬شده این¬گیاهان فعالیت آنزیم اوره «آز» تولید شده توسط میکرو ارگانیسم¬های موجود در دستگاه گوارش طیور را کاهش خواهند داد و لذ ا میزان سطح آمونیاک سالن کاهش پیدا می کند و در نتیجه احتمال ابتلاء گله به بیماریهای تنفسی مانند برونشینت و آنفولانزا کاهش می یابد.

5- کوکسیدیوز :
ماده موثره کارواکرول که در عرقیات و اسانس آویشن – پونه – بادرنجبویه – فراوانی بیشتری دارند انگل های روده ایی را که عامل عفونت روده پرنده می باشد را از بین می برد و در نتیجه از بیماری کوکسیدیوز پیشگیری می کند.

 

نکته مهم :

این محصول جنبه واکسن و دارو ندارد و فقط نقش فیزیولوژیکی در طیور دارد.

 

☎️ جهت مشاوره و تهیه دمحصول میتوانید با شماره ۰۹۱۹۸۱۳۸۲۹۱ تماس بگیرید.