عفونت های ریوی

عفونت‌های ریوی طیفی از بیماری‌های تنفسی با علائم، علل و عوامل خطرزای متفاوت را شامل می‌شوند. علائم عفونت ریه معمولاً شامل سرفه، درد قفسه سینه، تنگی نفس، تب، خستگی و تولید خلط است. علل این عفونت‌ها می تواند متنوع باشد، از جمله باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و سایر عوامل بیماری‌زایی که به سیستم تنفسی حمله می‌کنند. البته فاکتورهایی چون ضعف سیستم ایمنی، سیگار کشیدن، آلودگی هوا، تماس نزدیک با افراد آلوده و برخی شرایط پزشکی دیگر نیز می‌توانند خطر ابتلا به عفونت‌های ریوی را افزایش دهند

ریه‌ها یکی از ارگان‌های بسیار مهم بدن ما هستند. بطوریکه پیشتر هم گفتیم، بعضاً به دلیل عوامل بیماری‌زای مختلف، ریه‌ها دچار عفونت شده و عملکرد طبیعی آنها مختل می‌شود. به منظور مبارزه با عفونت ریه، طبیعتاً مداخلات پزشکی بسیار ضروری است، اما در کنار آن و حتی پیش از آن، بمنظور جلوگیری از ابتلا به مشکلات تنفسی و عفونی، می‌توان از برخی گیاهان استفاده موثری کرد. در این بخش، تعدادی از گیاهان که موثرترین نقش در بهبود سیستم تنفسی و پاکسازی آن دارند، معرفی شده‌اند

برخی از گیاهان دارویی موجود در اکالیپتوس، آویشن، نعناع فلفلی و ریشه شیرین بیان به طور سنتی برای اثرات مفیدشان بر سلامت تنفسی استفاده می‌شده‌اند. این گیاهان می‌توانند به پاکسازی مخاط، کاهش التهاب، مبارزه با عوامل بیماری‌زا و حمایت از عملکرد کلی ریه کمک کنند.
شما می‌توانید از خواص درمانی این داروهای طبیعی در حفظ سلامت ریه و مبارزه با عفونت‌های تنفسی بهره‌مند شوید.

ا تعدادی از گیاهان که موثرترین نقش در بهبود سیستم تنفسی و پاکسازی آن دارند، را معرفی می‌کنیم ۰

۱ – آکالیپتوس

اکالیپتوس یک گیاه شناخته شده است که به دلیل خواص ضد احتقانی و ضد میکروبی آن شناخته شده و بهترین گیاه برای پاکسازی ریه می‌تواند باشد.

خواص ضد احتقانی این گیاه به رفع احتقان در دستگاه تنفسی کمک کرده، تنفس را آسان تر و علائمی مانند سفتی قفسه سینه و سرفه را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، اکالیپتوس دارای ویژگی ضد میکروبی نیز هست که می‌تواند به مبارزه با باکتری‌ها، ویروس‌ها و سایر عوامل بیماری‌زایی که ممکن است باعث عفونت‌های تنفسی شوند، کمک کند.

۲ – نعناع فلفلی

نعناع فلفلی گیاهی است همه کاره که به دلیل توانایی آن در تسکین مجاری تنفسی و رفع احتقان شناخته شده است.
منتول موجود در نعناع دارای خاصیت خنک کنندگی است که می تواند به تسکین سوزش گلو و مجاری تنفسی کمک کرده و سرفه و ناراحتی را تسکین دهد. علاوه بر این، نعناع دارای خاصیت ضد احتقانی نیز است که می تواند با باز کردن راه‌های هوایی و تسهیل تنفس به کاهش احتقان کمک نماید۰
با استفاده از نعناع فلفلی بصورت استنشاق بخار آن، می توان از اثرات تسکین‌دهنده این گیاه در سیستم تنفسی بهره‌مند شده و علائم مرتبط با عفونت‌های تنفسی را بهبود بخشید. طعم با طراوت و خواص درمانی نعناع همواره آن را به گزینه‌ای محبوب برای ارتقای سلامت تنفسی و تسکین طبیعی مشکلات تنفسی تبدیل کرده است

۳ – ریشه شیرین بیان

ریشه شیرین بیان گیاهی است که به دلیل خواص ضد التهابی بهترین دارو برای پاکسازی ریه می‌تواند باشد.
ریشه شیرین بیان می‌تواند به کاهش التهاب در دستگاه تنفسی، تسکین سوزش و تسهیل تنفس کمک کند.
علاوه بر این، ریشه شیرین بیان برای حمایت از سیستم ایمنی، کمک به دفاع بدن در برابر عفونت‌ها و حفظ سلامت کلی بدن نیز بسیار مفید است.

۴ – گیاه ماهور و یا خرگوشک

این دارو از برگ های گیاه مولین که غالباً با نام گیاه ماهور و یا خرگوشک نیز شناخه می‌شود تهیه می‌گردد.

مولین به واسطه دارا بودن خواص آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی خود، از گذشته‌های دور، بویژه در اروپا، برای پاکسازی دستگاه تنفسی مورد استفاده قرار می‌گرفته است.
این گیاه دارای خاصیت آرام‌بخشی و تسکین دهنده‌گی است و ضمن مفید بودن برای پاکسازی مخاط از ریه و کاهش تحریک گلو، می‌تواند موجب تقویت ریه، درمان سرماخوردگی، درمان گرفتگی سینه، کاهش سرفه، از بین بردن التهاب و موارد بسیار دیگر شود.

۵ – پونه کوهی

پونه کوهی از جمله گیاهان خانواده نعنائیان است. این گیاه حاوی خواص ضدباکتریائی قوی بوده و دو نوع از باکتریهای عفونت‌زا بنامهای “اشریشیاکلی” و ” سودووموناس آئروژینوزا” را از بین می‌برد.

در رابطه با ریه، پونه کوهی به دلیل برخورداری از ترکیباتی با خواص ضد میکروبی از جمله کارواکرول و تیمول قادر است تا با عفونت‌های تنفسی مقابله و ریه را پاکسازی نماید.

۶ – زنجبیل

زنجبیل دارای خواص ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی طبیعی است که می‌تواند به سلامت تنفس کمک نماید ۰

ترکیبات موجود در زنجبیل اثرات ضد باکتریایی داشته و عصاره متانول زنجبیل مانع رشد 19 نوع هلیکوباکتر پیلوری می شود

هلیکوباکتر پیلوری به مجموعه باکتریهایی اطلاق می‌شود که می‌توانند معده و روده اثنی‌عشر را آلوده به عفونت نمایند.

زنجبیل باعث تسکین کانال‌های هوایی تحریک شده و بهبود و سلامت عملکرد ریه می‌شود

۷ – پای خر

کلتسفود یا پای خر گیاهی دائمی و بوته مانند با گل‌های زرد است که ساقه‌هایی سراسر پوشیده از برگ‌های فلس مانند دارد.
به طور سنتی از این گیاه برای تامین و حفظ سلامت تنفسی استفاده می‌شده است.
در طب گیاهی چین، این گیاه جایگاه خاصی داشته و برای درمان بیماری‌های تنفسی مانند سرفه، آسم، برونشیت حاد و مزمن استفاده می‌شده است.

در اروپا نیز به‌منظور درمان بیماری‌های تنفسی، از این گیاه در تولید فرآورده‌های گیاهی تجاری استفاده می‌شود. در حالت کلی، دم‌کرده این گیاه می‌تواند باعث تسکین سرفه و تحریک در دستگاه تنفسی شود.

آلکالوئیدهای بالقوه مضر باید در حد اعتدال استفاده شود.
قبل از استفاده از چای کلتفوت با یک پزشک متخصص مشورت کنید.