بیماری ایدز

علائم بیماری ایدز (HIV)

تشخیص مبتلا شدن به بیماری ایدز (HIV) ، تنها بر اساس علائم و نشانه ها راه مظمئنی نیست. علائم بیماری ایدز بسیار به علائم بیماری های دیگر شبیه است. بنابراین تنها راه قطعی تشخیص ابتلا به این بیماری، آزمایش HIV است.

افراد مبتلا به ایدز ممکن است کاملا احساس سلامتی کنند و از نظر ظاهری نیز سالم هم به نظر بیایند، اما با این حال سیستم ایمنی بدنشان ممکن است آسیب دیده باشد. مهم است که بدانیم زمانی که یک فرد به بیماری ایدز مبتلا می شود، حتی اگر احساس سلامتی هم داشته باشد، می تواند ویروس را به سرعت منتقل کند.

اگر فردی به بیماری ایدز (HIV) مبتلا شود و تحت درمان موثر ضد ویروسی قرار نگیرد،بیماری ایدز (HIV) در طول زمان سیستم ایمنی او را تضعیف نموده و او را نسبت به عفونت های احتمالی دیگر آسیب پذیر نماید.

علائمی که معمولا پس از ابتلا به بیماری ایدز (HIV) بروز می نمایند :

برخی از افرادی که به بیماری ایدز (HIV) مبتلا می‌شوند، متوجه هیچ گونه تغییر آنی در سلامت خود نمی شوند. اما برخی در چند هفته اول ابتلا دچار علائمی شبیه آنفولانزا، یا جوش و ورم غدد می‌شوند. این علائم نشان دهنده ایدز نیستند و معمولاً پس از چند روز یا چند هفته ناپدید می‌شوند.

هرچند مراحل عفونت بیماری ایدز (HIV) در میان بیماران ممکن است متغیر باشد، اما الگوی شایعی در بیماران دیده میشود. از زمان ورود ویروس به بدن تا وارد شدن به مرحله عفونت پیشرفته بیماری ایدز (HIV)، بیمار مراحل مختلفی را طی میکند که مرحله آخر آن بیماری بصورت آشکار خود را نشان می دهد در این مرحله بیماری ایدز دارای علائمی است. برخی از علائم مهم در این دوران عبارتند از:

کاهش وزن عیر منطقی

عفونت مکرر دستگاه تنفس فوقانی ( سینوزیت، برونشیت، اوتیت مدیا، فارنژیت)

علائم پوستی ( زخم های مکرر دهانی، درماتیت)

اسهال مزمن بیش از یکماه

تب بیش از یکماه

برفک دهانی

سل ریوی در یکسال اخیر و یا سل خارج ریوی

عفونتهای باکتریایی شدید ( باکتریمی، پنومونی، مننژیت، عفونت مفصل، در گیریهای مغزی)

هرپس مزمن بیش از یکماه

علائمی که بوسیله عفونت های فرصت طلب بروز می نمایند

عفونت های فرصت طلب توسط میکروب‌هایی ایجاد می شوند که در طبیعت حضور دارند، اما معمولا در یک سیستم ایمنی سالم با آن‌ها مبارزه شده و بر آن‌ها غلبه می شود. زمانی که سیستم ایمنی به اندازه کافی ضعیف شود، این گونه عفونت‌ها می‌توانند ایجاد شوند و باعث ایجاد دامنه‌ی وسیعی از علائم شوند. بعضی از این علائم می‌تواند بسیار شدید باشد. زمانی که دستگاه ایمنی ضعیف می‌شود، برخی بیماری‌ها مانند سرطان های خاصی نیز ایجاد می‌گردند.

اما این‌گونه علائم را نمی‌توان به طور قطع علائم ابتلا به بیماری ایدز (HIV) دانست. تشخیص بیماری ایدز (HIV) نیازمند تشخیص علائمی از نقص شدید دستگاه ایمنی است، که به غیر از بیماری ایدز (HIV) چیز دیگری نمی‌تواند عامل آن باشد. این امر معمولا مستلزم آزمایش HIV است.

بنابراین تنها راهی که می‌توان تشخیص داد که یک فرد مبتلا به بیماری ایدز شده‌است یا خیر همان آزمایش HIV است.